Smażona ryba z frytkami

Angielskie tradycje kuchenne

Angielskie potrawy znacząco różnią się od naszej polskiej kuchni. Jej cechą charakterystyczną jest to, że łączy w sobie kuchnię tradycyjną oraz nowoczesną. W wielu przypadkach, kuchnia angielska jest dość tucząca i sycąca. Dużo w niej mięsa oraz przetworzonych produktów.  Sprawdź najpopularniejsze dania kuchni angielskiej, a także zobacz, które składniki są charakterystyczne dla kuchni brytyjskiej.

Tradycyjne dania angielskie

Najpopularniejsze dania angielskie to zdecydowanie:

 1. Fish and chips
 2. Pie and mash
 3. Wołowina Wellington
 4. Cornish pasty
 5. Jacket potatoe
 6. Śniadanie angielskie – fry up
 7. Roast dinner
 8. Toad in the hole
 9. Faggot
 10. Hot pot

Typowe angielskie dania

 1. Śniadanie angielskie

Na talerzu Anglika znajdziemy wiele produktów, które są bardzo kaloryczne i sycące. Wynika to z faktu, iż w przeszłości takie śniadania były serwowane rolnikom i robotnikom, dla których śniadanie to stanowiło często główny posiłek w ciągu dnia. Na typowe angielskie śniadanie składa się:

 • Smażony boczek,
 • Jajko sadzone
 • Fasolka z pomidorami
 • Kiełbaski na ciepło (mogą być także parówki)
 1. Obiady

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych angielskich dań są frytki i smażona ryba. Obiad ten gościł na brytyjskich talerzach od dawnych lat. Bliski dostęp do morza sprawia, że ryby od zawsze były produktem łatwo dostępnym. Dlatego też charakterystyczne dla UK fish and chips to danie, które musisz obowiązkowo skosztować podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.

 1. Podwieczorki o godz. five o’clock.

O godzinie piątej obowiązkowo, każdy Brytyjczyk będzie celebrował swój dzień filiżanka pysznej angielskiej herbaty. Odpowiednia tradycja parzenia herbaty przekłada się na wyjątkowy aromat i smak brytyjskiej herbaty. W czasie słynnych brytyjskich podwieczorków można skosztować pysznego i charakterystycznego dla UK ciasta apple pie.

Brytyjskie tradycje

Wielka Brytania to kraj o bardzo bogatych tradycjach, które sięgają dawnych lat. Współczesna kuchnia posiada liczne wpływy z innych krajów. Warto zatem odwiedzić Wielką Brytanię, aby poznać lepiej kulturę, tradycje i obyczaje angielskie. Łatwa dostępność do tanich lotów sprawia, że możemy sobie pozwolić nawet na jednodniową wycieczkę do UK, w celu skosztowania typowych, brytyjskich potraw.