oświetlenie w kuchni

Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Kuchnia to nie tylko pomieszczenie gospodarcze, ale również pełniące istotne funkcje wpływające na nasze życie. Zazwyczaj w tym miejscu zaczynamy dzień spożywając śniadanie, popijając poranną kawę. Jeśli komfortowo się w niej czujemy, to prognozy na udany dzień są obiecujące. W końcu największy wpływ na pozytywnie spędzony dzień mają pierwsze godziny od przebudzenia. Kuchnia nie tylko gości nas rano, ale często w ciągu dnia i wieczorami, kiedy po dniu pracy, pragniemy sprawić sobie przyjemność w postaci ciepłego posiłku i herbaty. Poza odpowiednią, aranżacją wnętrza, która powinna być kojąca i przytulna, liczy się jeszcze funkcjonalność. W owym pojęciu zawiera się rola prawidłowego oświetlenia, które nie tylko pozwala lepiej oświetlić miejsce przygotowania żywności, ale także wpływa na ogólny nastrój. Światło powinno komponować się z wystrojem, ale także oddziaływać na samopoczucie i pomagać w odpoczynku.  Jeśli zastanawiasz się nad wyborem oświetlenia w kuchni, dzięki nam dowiesz się na co zwracać uwagę i które z możliwości są najlepszym rozwiązaniem!

Rodzaje oświetlenia w kuchni

Wyróżnia się kilka typów oświetlenia w kuchni. Każde z nich pełni inną rolę i jest równie istotne, co pozostałe. Sprawdź, jakie światło jest najodpowiedniejsze do danych stanowisk i ułatw sobie wybór lampy do kuchni:

  • Oświetlenie ogólne/centralne – czyli światło, które włącza się zaraz po wejściu do pomieszczenia. Włączniki zazwyczaj znajdują się przy drzwiach lub futrynie. Lampa, żyrandol lub żarówki sufitowe zwane halogenami powinny być umieszczone w centralnym punkcie kuchni, tak aby światło było rozproszone równomiernie na całe wnętrze. Nie może być zbyt inwazyjne i ostre, by nie podrażniać oczu oraz nie wpływać pobudzająco na samopoczucie. Niestety centralny system oświetlenia wiąże się z dużym zużyciem energii, jednak można temu zapobiec poprzez inwestycję w żarówki energooszczędne. Promienie światła ogólnego nie gwarantują rozjaśnienia blatów roboczych ze względu na niewystarczający zasięg poświaty oraz ustawienie mebli przy ścianie. Centralne oświetlenie może wpływać negatywnie na wzrok z powodu niewystarczającej ilości światła pod szafkami lub w miejscu spożywania żywności. Dlatego wspomaga się je dodatkowymi źródłami, które przeznaczone są do poszczególnych obszarów kuchni.
  • Oświetlenie miejscowe, padające w określonym kierunku – czyli światło padające tylko na zakres danej przestrzeni (stanowiska robocze do przygotowywania żywności). Kolor i jaskrawość powinny być umiarkowane, nieoślepiające o łagodnym tonie. Wskazane jest, by barwa była ciepła i optymalnie jasna, tak aby dokładnie oświetlać miejsce pracy. Zazwyczaj używa się do tego żarówek halogenowych lub prostopadłych lamp skierowanych bezpośrednio na przyciemniony obszar, dlatego też jest to oświetlenie kierunkowe. Przestrzeń najczęściej oświetlana to blaty robocze, zlewozmywak, stół kuchenny i kuchenka.
  • Światło odbijające się/rozproszone – dotyczy oświetlenia ogólnego i jest alternatywą dla podstawowego oświetlenia sufitowego. Jak nazwa wskazuje polega na odbijaniu promieni, które są skierowane na sufit, a nie w dół powierzchni. Następnie odbite światło, zostaje rozproszone po kuchni, tworząc miękkie oświetlenie i zapobiegając powstawaniu cieni. Żarówki i lampy kuchenne umieszcza się w górnych częściach ścian, wiszących szafkach lub w podwieszanym suficie. Doskonałe rozwiązanie dla małych kuchni.
  • Oświetlenie miejscowe dotyczące blatu kuchennego – jedno z najważniejszych miejsc w kuchni, ponieważ właśnie tam przygotowuje się wszystkie znakomite dania i smakołyki. Aby przyrządzić jak najlepszą potrawę niezbędne jest dobre oświetlenie. Stanowisko powinno być oświetlone równomiernie. Światło musi być jasne, wyraźne, ale nie jaskrawe, by nie oślepiało i nie męczyło oczu. Najczęściej stosuje się halogeny (np. zamontowane pod górnymi szafkami lub nad nimi), albo mniejsze lampy zwisające bezpośrednio na blat. Alternatywą dla halogenów i zwykłych żyrandoli jest oświetlenie LED, o którym wspomnimy w kolejnym akapicie.
  • Oświetlenie stołu kuchennego – często zamiast tradycyjnej jadalni, stół jadalny umiejscowiony jest w kuchni. Do spożywania posiłku również wymagane jest odpowiednie światło, które będzie relaksujące, uspokajające i ciepłe, a ponadto stworzy atmosferę do wspólnej uczty. Aby najlepiej oświetlić stół, skorzystaj z wiszących długich lamp umieszczonych prostopadle do środka mebla. Wybierz lampy z kloszem pasującym do ogólnego wystroju kuchni, tak aby wkomponował się w otoczenie, a zarazem nie oślepiał podczas spożywania żywności.
  • Oświetlenie umieszczone nad szafkami kuchennymi – zazwyczaj służy do oświetlenia ich wnętrza. Dzięki temu łatwiej można wyszukać potrzebne naczynia, narzędzia kuchenne Zazwyczaj wykorzystuje się lampki halogenowe lub pełniące dodatkowo rolę dekoracyjnąoświetlenia LED.

Oświetlenie LED do kuchni

Taśmy lub żarówki LED-owe stają się coraz bardziej popularne wśród aranżacji wnętrz. Dlaczego? Przede wszystkim zużywają znacznie mniej energii, niż tradycyjne żarówki i halogeny. Ich dużą zaletą walory dekoracyjne, które urozmaicają i oświetlają coraz więcej wnętrz. Najczęściej stosowane w kuchni jako dodatkowe oświetlenie dla blatów, ale również mocuje się je w podwieszanych sufitach, czy we wnętrzach szklanych szafek. Najczęstszym sposobem jest zamocowanie diod LED pod wiszącymi szafkami, tak aby oświetlić ciepłym, miękkim i idealnie rozproszonym światłem blaty oraz wszystkie ciemne kąty. Wraz z innowacyjną technologią doskonale współgrają fototapety lub stonowane kolory od bieli po szarości, które poprawiają poczucie estetyki i ogólną aranżację wnętrza. Tonacja żarówek jest różnorodna – od zimnych niebieskich kolorów, aż po ciepłe żółcie i pomarańcze. Wybór zależy od wystroju kuchni oraz własnej koncepcji.

Jednakże jak wyżej wspomniano, oświetlenie LED jest bardzo funkcjonalne i może służyć jako podświetlenie mebli, ich wnętrza, a także podwieszanych sufitów, które doskonale rozpraszają światło w ciemnościach i dodają lekkiej poświaty. Dzięki temu uzyskuje się przytulny i nieco tajemniczy klimat, który umili romantyczną kolację we dwoje lub wieczorny relaks przy lampce wina.

Zanim zamontujesz oświetlenie LED, pamiętaj o zabezpieczeniach w postaci kloszy lub osłon rozpraszających światło. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek efektów oślepienia i jaskrawości. Ponadto obraz diod LED nie będzie odbijał się od blatu kuchennego, co równie inwazyjnie działa na wzrok.

Oświetlenie podszafkowe do kuchni

Oświetlenie podszafkowe pełni bardzo ważną rolę w ogólnym rozkładzie światła w kuchni. Zazwyczaj rozświetla blaty i miejsca robocze, które wymagają dodatkowych promieni. Od ilości zainstalowanego światła zależy zdrowie wzroku, jakość i szybkość wykonanej żywności oraz ogólne samopoczucie.

Podszafkowe światła mocuje się pod górnymi półkami i szafkami, w określonej odległości tak, żeby światło było równomiernie rozproszone po powierzchni. Możesz wykorzystać do tego żarówki halogenowe, lub wspomniane w poprzednim akapicie oświetlenie LED (korzystniejsze, ze względu na mniejsze zużycie energii oraz ozdobny wygląd). Zwykłe halogeny są tańsze w inwestycji, jednak droższe koszty zakupu taśm LED-owych zwrócą się w niższych rachunkach za prąd. Wybór zależy od Twoich wymagań, koncepcji i środków finansowych. Możesz wybrać światło ciepłe  lub zimne, w różnych tonacjach, jednak lepiej zdecydować się na barwy pomarańczowe i żółte, ponieważ nie są tak inwazyjne jak zimne odcienie. Aby światło nie było aż tak jaskrawe, zainwestuj w klosze, oprawy lub osłony na żarówki, które zapobiegają intensywności promieniowania i dbają o łagodne rozprowadzenie poświaty. Oświetlenie podszafkowe jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w kuchni. Dzięki temu przygotowywanie posiłków jest znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze, ponieważ wzrok nie jest narażony na podwójny wysiłek. Ponadto promienie dodają przytulnego klimatu w kuchni, dlatego poprawiają samopoczucie i wspomagają relaks.

To już wszystkie informacje dotyczące prawidłowego oświetlenia w kuchni. Dzięki naszym wskazówkom, na pewno uda Ci się dobrze rozplanować rozmieszczenie światła oraz wybrać odpowiednie rodzaje. Pomóż sobie i swojej kuchni! Wprowadź ciepły i kojący klimat, a jednocześnie skorzystaj z funkcjonalności kuchennego oświetlenia! Gotowanie jeszcze nigdy nie było przyjemniejsze!

Sonia Adamkiewicz