nadgryzione jabłko

Jak się odchudzać?

To nieprawda, że skuteczna dieta opiera się na jedzeniu jak najmniej – alarmują naukowcy. Nie należy zbyt ograniczać ilości spożywanego jedzenia, bowiem odchudzanie zaczyna się w głowie a nie w przewodzie pokarmowym

 

Motywacja do odchudzania

Pierwszy krok na drodze ku utracie wagi to motywacja. Kluczowe w procesie późniejszych zmian jest dostrzeżenie problemu i podjęcie decyzji o działaniu. To najtrudniejszy krok i będący zarazem początkiem wielkich zmian.

Oto sposoby na budowanie motywacji w czasie odchudzania:

  • Sprecyzowanie konkretnego planu działania
  • Brak przekonania, zdecydowania czy nastąpił odpowiedni moment na odchudzanie
  • Wzbudzenie w sobie potrzeby zadbanego wyglądu sylwetki
  • Poinformowanie rodziny, znajomych o swoich planach, którzy udzielą nam wsparcia w dążeniu do celu
  • Poważne i świadome podjęcie decyzji

Skąd czerpać motywację do odchudzania?

Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół to niezwykle cenna pomoc w walce z nadprogramowymi kilogramami. Dla osoby na diecie ważne jest dostrzeganie przez innych postępów w odchudzaniu.

Jednakże, wsparcie ze strony najbliższych to nie wszystko. Czasem potrzeba osoby o tożsamych problemach. Takie wsparcie można znaleźć na forach internetowych, gdzie rejestrują się osoby będące na diecie, dzięki czemu można wzajemnie motywować się w drodze do celu. W ten sposób tworzą się grupy wsparcia.

 

Na czym polega coaching motywacyjny?

Coaching motywacyjny jest formą rozwoju osobistego, do którego zachęca coach czyli trener.  Może odbywać się podczas szkoleń bądź indywidualnie.

Coaching to intensywna praca nad sobą i wprowadzanie zmian w swoim życiu, a pomaga w tym profesjonalny lider. Trener stosuje odpowiednie sposoby i narzędzia za motywowanie w dążeniu do celu. Nie może być to narzucone z zewnątrz, ważne jest całkowite zaangażowanie. Coaching zaczyna się w momencie, gdy podejmujemy decyzję, że chcemy coś osiągnąć.

Utrzymanie motywacji w odchudzaniu nie jest prostą sprawą. Częste rezygnowanie ze słodyczy, przysmaków to przecież próba naszej cierpliwości i wytrwałości  w stosowaniu diety. Jednak, gdy pojawiają się pierwsze efekty odchudzania, cel wydaje się być w zasięgu ręki.

 

Monika Dańczyszyn