projekt architektoniczny

Nowoczesna aranżacja kuchni

Nowoczesna aranżacja kuchni to nie tylko przyzwoity design, dobór kolorów i efekt, który ma cieszyć oko. Kuchnia powinna być przede wszystkim wygodna, ergonomiczna, funkcjonalna – jednym zdaniem: dopasowana do indywidualnych potrzeb jej użytkownika. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy dostęp do nowoczesnych urządzeń, zaprojektowanie kuchni nie stanowi problemu. Warto jednak wcześniej podjąć odpowiednie kroki i przemyśleć kilka kluczowych spraw.

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Funkcjonalność to najważniejsza cecha jaka powinna charakteryzować każdą kuchnię. Dzięki niej codzienne czynności będą proste i wygodne. Aby kuchnia była funkcjonalna, potrzebny jest odpowiedni projekt. Aby taki stworzyć, podstawową rzeczą będzie zweryfikowanie osobistych potrzeb. Przede wszystkim należy zastanowić się czy w kuchni pracować będzie jedna osoba, czy więcej oraz dla ilu członków rodziny wykonywane będą posiłki. Kolejną sprawą jest takie rozmieszczenie urządzeń, aby maksymalnie ograniczyć zbędne przemieszczenia i ruchy podczas korzystania z nich. Należy dobrze przemyśleć co będzie niezbędne, a bez czego można się obyć, czy preferowany będzie sprzęt wolnostojący, czy zabudowany. Oprócz funkcjonalności ważne jest, aby kuchnia tworzyła spójną całość. Nowoczesna aranżacja kuchni będzie połączeniem chłodnych barw w celu uzyskania sterylnego, chłodnego efektu. Nie każdy jednak czuje się dobrze w takim stylu, dlatego istotnym jest, aby dobrze wszystko wcześniej przemyśleć, być może dobrym połączeniem będzie styl nowoczesny z elementami stylu tradycyjnego. Bardzo istotną rolę odgrywa również oświetlenie poszczególnych fragmentów pomieszczenia, dzięki czemu praca w kuchni będzie wygodna również wieczorami. Jeśli kuchnia jest odpowiednio duża, warto pomyśleć nad wyspą, która będzie tworzyła dodatkowy blat, miejsce do spożywania posiłków i można w niej ukryć dodatkowe szafki.

Zasady funkcjonalnej kuchni

Zasady funkcjonalnej kuchni są zróżnicowane i zależą od potrzeb jej użytkowników, jednak można wyróżnić kilka kluczowych, które przydatne będą dla każdego. Oprócz kwestii dotyczących samego projektu, istotnymi będą także te późniejsze, o które zadbać musi sam użytkownik. Po pierwsze, aby wygodnie nakrywało się do stołu, ważne jest aby szkło, sztućce oraz talerze były przechowywane blisko siebie. Wszelkie zapasy powinny być umiejscowione w takich szafkach, aby dostęp do nich był łatwy. Blat roboczy powinien znajdować się miedzy płytą grzewczą, a zlewozmywakiem, dzięki temu droga od niego w każdym potrzebnym kierunku będzie krótka i wygodna. Garnki powinny znajdować się jak najbliżej płyty grzewczej. Blisko nich można przechowywać wszelkie gadżety potrzebne do wypieków. Istotnym jest, aby nie przechowywać nadmiaru przedmiotów na wierzchu, ponieważ to optycznie „zagraca” przestrzeń.

 

Projekt kuchni od architekta

Kuchnia bardzo często stanowi centrum mieszkania lub domu, dlatego warto poświęcić jej szczególną uwagę podczas urządzania wnętrz. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy architekta. Architekt jest w stanie przygotować projekt kuchni spersonalizowany, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Specjalista zwróci uwagę na najistotniejsze sprawy związane z funkcjonalnością i ergonomią. Wybór architekta nie jest łatwy, ale zazwyczaj pierwsze porady bywają bezpłatne, dlatego można spokojnie poszukać takiego, który przypadnie do gustu i spełni wszelkie oczekiwania. Cena projektu kuchni to koszt około 400zł.

 

Ewelina Hiller